dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

w Warszawie podczas uroczystości jubileuszowych prof. Jana Ekiera

w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie

 Okładka monografii profesora Jana Ekiera

Wystawa w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie

Uroczystości w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

Od lewej: p. Elżbieta Penderecka dyrektor generalna Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena,

autorka, p. Bogdan Tosza dyrektor naczelny Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie

dr Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 

w Krakowie podczas uroczystości jubileuszowych 
 prof. Jana Ekiera w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina 
w Warszawie

Aneta Teichman jest biografem profesora Jana Ekiera jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX i początku XXI wieku, którego osiągnięcia na płaszczyźnie edytorstwa chopinowskiego są unikatowe w skali świata. Swoją pracę naukową dedykowała zagadnieniom związanym z biografią, jak i działalnością artystyczno-naukową profesora Jana Ekiera. Monografia jej autorstwa pt. Jan Ekier została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Fundację Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina w dwu językach w 2013 roku z okazji Jubileuszu 100-lecia urodzin Profesora. Monografia opatrzona jest przedmową pióra profesora Mieczysława Tomaszewskiego i została zrecenzowana przez profesor Irenę Poniatowską i profesor Bronisławę Kawalla.

 

W 2013 roku Aneta Teichman zaangażowała się w obchody jubileuszowe 100-lecia urodzin profesora Jana Ekiera i przygotowała wystawę „Szkoła Muzyki. Jan Ekier w warszawskiej uczelni muzycznej”, która została zaprezentowana w foyer sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystawa została zrealizowana dzięki inicjatywie Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. 

 

W 2014 roku Aneta Teichman miała zaszczyt być gościem Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena organizowanego przez Elżbietę Penderecką. Podczas Prologu Festiwalu w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie została zaprezentowana wystawa jej autorstwa pt. „Szkoła Muzyki. Jan Ekier w warszawskiej uczelni muzycznej”. Projekt graficzny wystawy opracował Przemysław Klonowski.

 

W 2015 roku przygotowana przez nią wystawa pt. „Jan Ekier. Laureat, juror, przewodniczący Konkursów Chopinowskich” była prezentowana podczas

XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Projekt graficzny wystawy opracował Przemysław Klonowski.

 

W 2015 roku nakładem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie ukazała się książka Pedagogika Jana Ekiera. Refleksje i interpretacje pod jej redakcją.

 

Aneta Teichman od 2019 roku prowadzi Fundację Pianistyki Polskiej. Jest dyrektorem Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza w Warszawie.

 

W 2021 roku odbyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu.

 

W 2017 roku została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2020 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

W 2022 r. została zaproszona do Zarządu Rady Kultury - sekcja Muzyka - przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.

 

 

Aneta TEICHMAN

 

 

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pianistka, pedagog, doktor nauk humanistycznych, autorka książek, prezes Fundacji Pianistyki Polskiej, dyrektor Letniej Akademii Sztuki Pianistycznej.

 

Aneta Teichman ukończyła studia pianistyczne w klasie prof. Jerzego Romaniuka a kameralistykę fortepianową w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie, w tej uczelni, odbyła studia podyplomowe pod kierunkiem prof. Andrzeja Dutkiewicza jako stypendystka Fundacji Reginy Smendzianki. Edukację pianistyczną zwieńczyła mistrzowskimi studiami podyplomowymi w klasie prof. Krzysztofa Jabłońskiego w warszawskiej uczelni muzycznej.

 

Od 2005 roku prowadzi klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie.

 

W 2006 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które ukończyła dwa lata później. Dysertację doktorską „Jan Ekier. Człowiek i dzieło. Pianista i pedagog” obroniła w 2009 roku, a w 2010 roku został jej nadany stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Pracę doktorską przygotowała pod kierunkiem prof. dr Mieczysławy Demskiej-Trębacz.

FUNDACJA PIANISTYKI POLSKIEJ